X

روانکارهای صنعتی

روانکارهای صنعتی ، وظائف و انواع روانکارها

روانکارهای صنعتی به ماده یا سیالی اطلاق میشود که با کاهش اصطحکاک در سطوحی که با هم در تماس هستند و ایجاد گرما میکنند عملکرد و راندمان آن دستگاه خاص را بهبود میبخشد. روانکارهای صنعتی در بسیاری از صنایع و طیف گسترده ای از ماشین آلات و تجهیزات کاربرد داشته و بدون آن کارکرد اکثر صنایع دچار اختلال خواهد شد. از جمله وظائف روانکارهای صنعتی کاهش اصطحکاک ، جلوگیری از سایش و خوردگی ، ممانعت از زنگ زدگی ، انتقال حرارت و مقاومت در برابر اکسیداسیون میباشد. روانکارهای صنعتی در تجهیزات مختلفی مانند انواع کمپرسورها ( کمپرسور هوا ، گاز و سرمایشی ) ، توربین ها ، جعبه دنده یا گیربکس ماشین آلات ، انواع سیستم های هیدرولیکی ، انواع دیزل ژنراتورها و صنایع هوایی و دریایی کاربرد فراوانی دارد.

تقسیم بندی انواع روانکارهای صنعتی

روانکار صنعتی را می توان به دو گروه روانکارهای صنعتی و و روانکارهای خودرو تقسیم بندی کرد.در گروه روانکارهای خودرو انواع روغن موتور خودروهای بنزینی و دیزلی ، روغن گیربکس و روغن دنده وجود دارد و در گروه روانکارهای صنعتی ما شاهد روغن های صنعتی و گروهی دیگر از روانکارها ( انواع گریس ها و روانکارهای جامد ) هستیم. اگر از منظر حالت و شکل بخواهیم انواع روانکار صنعتی را تقسیم بندی کنیم به 4 حالت زیر خواهیم رسید :

 • روانکارهای مایع
 • روانکارهای گازی
 • روانکارهای جامد
 • گریس ها

روانکارهای مایع (روغن صنعتی)

روغن صنعتی جزو مهمترین روانکارهای مایع به حساب می آیند که خود به دو گروه روغن با پایه مینرال یا معدنی و روغنهای سنتزی یا شیمیایی دسته بندی میشوند.در روغن های با پایه معدنی درصد نفت خام بیشتر بوده و مواد شیمیایی کمتری در آن اضافه میشود ولی در روغن های سنتزی عملیات آرمایشگاهی بیشتری روی آن انجام شده افزودنی های شیمیایی بیشتری در آن وجود دارد و بهمین دلیل گرانتر میباشند.

روانکارهای گازی

روانکارهای گازی آن دسته از روانکارها هستند که بشکل گاز بوده ( هوا ، بخار مایعات ، هلیوم و .... ) و  در مواردی که درجه حرارت خیلی بالا و یا پایین میباشد مورد استفاده قرار میگیرد.این گونه از روانکارها در حین کار دچار تغییر گرانروی نمیشوند و بهمین دلیل در بسیاری از صنایع کاربرد دارند.از کاربردها و صنایعی که از روانکارهای گازی استفاده میشود میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • موتور جت
 • توربین های گازی
 • ماشین های ریسندگی
 • راکتورهای هسته ای
 • تجهیزات دندانپزشکی

گریس ها

گریس ماده ای است حدودا نیمه جامد که از ترکیب  روغن با پایه معدنی یا روغن سنتزی و ماده ای صابونی بدست می آید. ماده صابونی حکم سفت کننده و غلیظ کننده را برای گریس بازی میکند.از مزایای روانکاری با گریس میتوان به چسبندگی خوب به قطعات مورد نظر، سهولت استفاده از آن و ماندگاری آن در محل روانکاری اشاره کرد. گریس دارای خاصیتی میباشد که به قطعات متحرک میچسبد و تحت فشار کار و سرعت و یا جاذبه به راحتی جدا نمیشود.گریس دارای خاصیت ژلاتینی میباشند و در مواردی که نمیتوان از روانکارهای مایع مانند روغن برای روانکاری استفاده نمود از گریس استفاده میشود.

موارد مصرف و کاربردهای گریس به شرح زیر میباشد:

 1. دفعات روانکاری با گریس نسبت به روانکاری با  روغن کمتر میباشد. در مواردی که دسترسی به بلبرینگ ها ، ماشین آلات ، یاتاقان های بزرگ و ... سخت باشد گریس به ما کمک بزرگی میکند .
 2. گریس ها در دماهای مختلف کارایی بهتری نسبت به روغن ها دارند.
 3. گریس مانع خوبی برای ورود گرد و غبار و ذرات پراکنده به دستگاه میباشد.
 4. گریس مدت زمان بیشتری را نسبت به روغن به روانکاری ادامه میدهد و نیاز به تعویض آن دیرتر میباشد .
 5. گریس هایی هستند که در صورت نفوذ آب به آنها مشکلی در روانکاری شان ایجاد نمیشود و این یک مزیت است.

روانکاران پارس اویل، نمایندگی فروش انواع روغن صنعتی و روغن موتور در ایران آماده دریافت سفارشات شرکتها و کارخانجات و تامین انواع روانکارها میباشد.

روانکارهای صنعتی شرکت های تولید کننده گریس و روغن صنعتی

روغن زنجیر کلوبر

نویسنده: فروشنده روغن موتور/ﺳﻪشنبه, 16 مرداد,1397/دسته بندی ها: کلوبر - Kluber, روغن زنجیر

به این مطلب امتیاز دهید:
4.5

روغن زنجیر کلوبر  Kluber Lubrication

شرکت کلوبر آلمان جدیدا روغن زنجیر با تحمل درجه حرارت بسیار بالا برای کارهای روانکاری زنجیرهای مختلف عرضه داشته است. ر وغن زنجیرKlübertherm در نظر دارد تا پایداری حرارتی را به طور فزاینده ای بهبود ببخشد و ظرفیت تحمل فشار را افزیش دهد. در ضمن حفاظت در برابر سایش برای میله های خمیده ، پیچ و مهره ، زنجیرها و غلطک ها افزایش چشمگیر یافته و در فشارهای مداوم برای تولید پنل ها بر پایه چوب بسیار موثر و کارآمد است. مواد موجود استفاده شده در این نوع روغن زنجیر به گونه ای طراحی گردیده تا به انحلال رسوب ها و مواد زائد کمک کرده و آنها را از محل های روانکاری پراکنده کند. روغن کلوبر با نام  Klübertherm با تمیز نگاه داشتن ابزار داخل دستگاه باعث عملکرد بهتر دستگاه و به حداقل رساندن خرابی ناشی از فعالیت مداوم دستگاه می گردد.

 

روغن زنجیر کلوبر

چاپ

تعداد مشاهده (329)/نظرات (0)

لطفا برای ارسال نظر وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید

x

دسته بندی اخبار و مقالات سایت